ژنتیک و پیش آگهی

ژنتیک و پیش آگهی

ژنتیک و پیش آگهی

6 مهر 1396

امروزه روش های نوین علم ژنتیک نه تنها در تشخیص بهتر و سریعتر بیماری ها و متعاقبا درمان آن ها به متخصصین کمک می کنند. بلکه می توان از طریق دادن آگهی به افراد بر نحوه زندگی روز مره آنها نیز تاثیر گذار باشد. پاسخ متفاوت افراد مختلف به مصرف دارو ها، مواد غذایی، چاقی، لاغریو تناسب اندام، پتانسیل های نهفته ورزشی و استعداد قهرمانی و میزان ریسک ابتلا به بیماری ها از جمله سرطان ها، ناشی از تفاوت های افراد مختلف در ژن های آن هاست که موجب می گردد متابولیسم های متفاوتی داشته و یا استقامت آن ها بیشتر صادق است. امروزه تست های آزمایشگاهی نوین، اطلاعاتی را در قالب در قالب تست های پیش آگهی در زمینه های ژنتیک و تغذیه، ژنتیک و ورزش، ژنتیک و تناسب اندام، ژنتیک و واکنش های داروییو ریسک ابتلا به سرطان ها در اختیار متخصصین مختلف قرار می دهد. مطالعات جدید نشان داده است افرادی که آزمایش ژنتیک تغذیه را انجام داده اند و بر اساس اطلاعات حاصل از آن رژیم غذایی مطلوب را انتخاب کرده اند بهتر از سایر افراد در کم کردن وزن بدن موفق بوده اند. تست های پیش آگهی ژنتیک تغذیه و تناسب اندام تحت نظر مشاور ژنتیک، نشانگرهای مختلف مرتبط با متابولیسم مواد غذایی و هورمون ها را به طور جامع مورد بررسی قرار می دهد. این تست اطلاعاتی را در خصوص نیاز فرد به عناصر ماکرو و میکرو، متابولیسم بدن و استعداد بد غذایی، پاسخ به کافئین و لاکتوز، استعدادچاقی و لاغری، استعداد فرد به تنش های اکسیداتیو، نحوه تاثیر چربی های اشباع و غیر اشباع و متابولیسم آن ها، تمایل به شیرینی و افزایش قند خون، هورمون های مرتبط با وزن و.....، در اختیار فرد قرار می دهد و به فرد کمک می کند تا بهتر و متناسب با ژنتیک خود دوره رژیم درمانی را پیش بگیرد.

امروزه روش های نوین علم ژنتیک نه تنها در تشخیص بهتر و سریعتر بیماری ها و متعاقبا درمان آن ها به متخصصین کمک می کنند. بلکه می توان از طریق دادن آگهی به افراد بر نحوه زندگی روز مره آنها نیز تاثیر گذار باشد. پاسخ متفاوت افراد مختلف به مصرف دارو ها، مواد غذایی، چاقی، لاغریو تناسب اندام، پتانسیل های نهفته ورزشی و استعداد قهرمانی و میزان ریسک ابتلا به بیماری ها از جمله سرطان ها، ناشی از تفاوت های افراد  مختلف در ژن های آن هاست که موجب می گردد متابولیسم های متفاوتی داشته و یا استقامت آن ها بیشتر صادق است. امروزه تست های آزمایشگاهی نوین، اطلاعاتی را در قالب در قالب تست های پیش آگهی در زمینه های ژنتیک و تغذیه، ژنتیک و ورزش، ژنتیک و تناسب اندام، ژنتیک و واکنش های داروییو ریسک ابتلا به سرطان ها در اختیار متخصصین مختلف قرار می دهد.

مطالعات جدید نشان داده است افرادی که آزمایش ژنتیک تغذیه را انجام داده اند و بر اساس اطلاعات حاصل از آن رژیم غذایی مطلوب را انتخاب کرده اند بهتر از سایر افراد در کم کردن وزن بدن موفق بوده اند. تست های پیش آگهی ژنتیک تغذیه و تناسب اندام تحت نظر مشاور ژنتیک، نشانگرهای مختلف مرتبط با متابولیسم مواد غذایی و هورمون ها را به طور جامع مورد بررسی قرار می دهد. این تست اطلاعاتی را در خصوص نیاز فرد به عناصر ماکرو و میکرو، متابولیسم بدن و استعداد بد غذایی، پاسخ به کافئین و لاکتوز، استعدادچاقی و لاغری، استعداد فرد به تنش های اکسیداتیو، نحوه تاثیر چربی های اشباع و غیر اشباع و متابولیسم آن ها، تمایل به شیرینی و افزایش قند خون، هورمون های مرتبط با وزن و.....، در اختیار فرد قرار می دهد و به فرد کمک می کند تا بهتر و متناسب با ژنتیک خود دوره رژیم درمانی را پیش بگیرد.

تست های پیش آگهی ژنتیک و ورزش از دیگر دستاورد های تکنولوژی جدید است که بر اساس واریانت های ژنتیکی متفاوت در افراد استعداد فرد را برای ورزش های مختلف پیش بینی می کند. به علاوه بر اساس این برنامه ها می توان اتمال وقوع آسیب هایی همجون آسیب به تاندون ها و سکته و مرگ ناگهانی در ورزشکاران را پیش بینی نمود. همچنین بر اساس ژنتیک افراد می توان استعداد و عملکرد ورزشکاران را برای برنامه های هوازی یا بی هوازی و ورزش های استقامتی و قدرتی پیش بینی نمود.
تست های پیش آگهی ژنتیک و واکنش های دارویی و ریسک سرطان به بررسی ژن های مستعد کننده بیماری های شایع و نادر ارثی و سرطان های پستان و تخمدان و کولورکتال و معده و ریه و به طور کلی Solid Tumor ها می پردازد. این تست ها پیش بینی می کند که بدن فرد چطور به درمان با داروی خاص پاسخ می دهد، که از جمله مزیت های آن دادن اطلاعات لازم برای تغییر سبک زندگی و کاهش ریسک و پیشرفت بیمار ی و اطلاع از حساسیت های خطرناک دارویی و تجویز داروی مناسب هر فرد،افزایش شانس بقای هر فرد با تشخیص صحیح سرطان و درمان آن بر اساس پزشکی فرد محور می باشد.
 

 


 
کنترل سرطان و پزشکی فرد محور

علی رغم تلاش های بسیاری که به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از انواع سرطان ها در دنیا انجام گرفته است، هنوز این بیماری دومین علت شایع مرگ و میر در دنیا محسوب می شود. در ایران نیز همانند سایر نقاط دنیا سرطان جزء مهمترین مشکلات بهداشتی درمانی است که هزینه های مستقیم و غیر مستقیم بسیاری را به جامعه تحمیل می کند. لذا بررسی شیوه های تشخیص زودهنگام و درمان بهینه سرطان ها همواره از اولویت های کشور محسوب می شود. علاوه بر مشکلات و هزینه های گزاف مرتبط با سرطان یکی از مشکلات عمده در روند درمان سرطان ها مقاومت افراد نسبت به داروهای شیمی درمانی و یا سمیت در پاسخ به داروهای معین است که در صورت تشخیص زودهنگام و تغییر پروتکل های درمانی یا تغییر دوز مصرفی و تجویز موثرترین دوز مبتنی بر اصول پزشکی فردمحور یا Personalized medicine، زمان و هزینه های مالی جهت انجام به موقع درمان از دست نخواهد رفت و از بروز صدمات بیشتر به بیماران جلوگیری بعمل می آید. بنابراین با شناسایی ژنوتیپ خاص بیماران، تجویز داروهای گران قیمت با دقت بیشتری صورت گرفته و نه تنها از تجویز داروی بی نتیجه جلوگیری می شود بلکه از اتلاف منابع محدود مالی نیز پیشگیری می شود. خوشبختانه ظهور تکنولوژی های نوین توالی یابی تحت عنوان Next Generation Sequencing این امکان را فراهم آورده است تا با سرعت و دقت بیشتر و هزینه کمتر به مقوله سرطان پرداخته شود. همواره انکولوژیست ها با بررسی نحوه پاسخ به درمان و کنترل شرایط بیمار سعی می کنند عوارض جانبی و ناخواسته درمان را به حداقل برسانند. با این حال انجام آزمایشات ژنتیک می تواند به کنترل بهتر بیماری و همچنین ارایه راهکارهای مطلوب و سریع کمک کند. در حال حاضر ژنهای دخیل در بروز انواع سرطان ها و پیشرفت آن همچون Jak2، HER2، NRAS ،BRAF ،KRAS ،BCR-ABL ،BRCA1.2، EGFRو همچنین انواع مختلف ترانسلوکاسیون های مرتبط با سرطان و انواع لوسمی ها در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر بیدکی با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر آزمایشات روتین فوق، پانل های ژنتیکی تخصصی تشخیص و درمان سرطان مبتنی بر ژنتیک هر فرد همچون Oseq-T در این آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد که راهگشایی در تشخیص سریع و جامع ژنهای دخیل در سرطان ها و پاسخ درمانی داروهای مرتبط با آن و در نتیجه ارایه دستورالعمل دارویی مناسب به بیماران مبتنی بر ژنتیک هر فرد می باشد. در این مجموعه آزمایشات تعداد 508 ژنن مرتبط با انواع سرطان ها از نمونه بافت و یا در صورت در دسترس نبودن، DNA آزاد سلول های سرطانی (ctDNA) مورد بررسی قرار می گیرد و بطور همزمان پاسخ درمانی داروهای مختلف مرتبط با سرطان و تومور ارایه می شود. جواب این آزمایش در کوتاه ترین زمان ممکن، طی مدت زمان 14 روز کاری در اختیار پزشک قرار می گیرد. مراجعین و همکاران محترم جهت دریافت آخرین اطلاعات در این خصوص می توانند به وبسایت آزمایشگاه مراجعه نموده و یا از ویزیت رایگان حضوری بهره مند شوند.

اطلاعات بیشتر
8 مهر 1396
نظرات